Sivas, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı ve Kurtuluş Mücadelesine yön veren temel kararlarının alındığı tarihi 4 Eylül Sivas Kongresine ev sahipliği yapmanın gururunu her zaman yaşamaktadır.

Sivas Kongresi’nde hâkim olan milli birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu; milletimize, bayrağımıza, vatanımıza ve devletimize yönelen tehditler karşısında en büyük gücümüzdür. Sivas Kongresi, aziz milletimizin tek yürek, tek vücut halinde istikbaline sahip çıkarak bağımsızlık mücadelesi kararını almasını; Anadolu’da farklı cephelerde faaliyet gösteren milli güçlerin müşterek bir ideal etrafında birleşmelerini sağlayan tarihi bir dönemeçtir

Vatanın bölünmez bir bütün olduğunun, manda ve himayenin kabul edilemeyeceğinin vurgulandığı, milletimizin bağımsızlığına sahip çıkma konusundaki azim ve kararlılığının tüm dünyaya ilan edildiği Sivas Kongresi, istiklal mücadelemizin en önemli aşamalarından birini teşkil etmektedir.

Misak-ı Milli’nin belirlenmesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında, milli mücadelenin bütün aşamalarında etkili olan Sivas Kongresi’nde oluşan milli irade, Cumhuriyetimizin kuruluşuna zemin teşkil etmiştir.

Sivas Kongresi’nde hâkim olan milli birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun gençlere aktarılması amacıyla Sivas Kongresinin 100. Yılını 100 etkinlik ile kutlayacağız.