Sivas Kongresi 100. Yıl kapsamında İslam Bilim Medeniyetinin Hazinelerini Keşfedin.

İslam Coğrafyasında yaşamış, günümüz bilim ve teknolojisine katkıda bulunmuş bilim insanlarının, icatlarının ve keşiflerinin sergileneceği “Altın Çağ’da Bilim Sergisi” Sivas’ta kapılarını açtı.

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında dünya genelinde dördüncü kez Sivas’ta görücüye çıkan sergi, 5 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Açılış programında konuşan Vali Salih Ayhan, bu tür etkinliklerin özellikle çocuklar için hem görsel hem de akademik anlamda faydası olacağını söyledi. 100. yılda birçok program icra edileceğini anlatan Ayhan, “Bizim geçmişimizi ve tarihimizi bilmeden geleceğimizi inşa etmemiz mümkün değil.  7. ve 16 yüzyıllar, tarihimizin altın çağını yaşadığı bir dönemdir. Bizim o dönemimizi karanlık çağ olarak gösteriyorlar. Abbasiler, Selçuklular, Osmanlılar gibi birçok medeniyetimiz çok önemli bir geçmişe sahip.  Bu kapsamda dünyada konusunda örnek bir sergi açıyoruz. Bütün bu buluşları bir arada sergileyeceğiz. Güzel bir çalışma oldu. Sivas’a hayırlı olsun. Ecdadın büyük buluşlarını yeniden gündeme getireceğiz. Çocuklarımızın atalarından esinlenmesini sağlayarak, ufkunu açacağız” dedi.

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Vali Yardımcıları Mehmet Nebi Kaya, Yeliz Yıldızhan, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, protokol üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı serginin açılış kurdelesini öğrencilerle birlikte kesen Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, sergiyi gezerek buluşlar ve eserler hakkında bilgi aldı.

Altınçağ’dan Kalan Bir Hazine

Altınçağ’da Bilim Sergisi, ziyaretçileriyle Türk ve İslam Medeniyetinin, bilim adamlarının yapıtlarını ve keşiflerini paylaşarak gelecek için bu dâhilerden ilham alınmasını ve görkemli geçmişin herkes tarafından öğrenilmesini amaçlıyor.

Sergide, Türk-İslam Medeniyetinin bilim, teknoloji, güzel sanatlar gibi birçok alanda medeniyetlerin gelişimine katkılarıyla yeni buluşlar kazandıran bilim adamlarının eserleri yer almaktadır. Bu sergide tıp alanında önde gelen bilim insanı El Zehravi, gök bilimi konusunda Takiyüddin ve El Biruni’nin yanısıra, iki kıta arasında planörle uçmayı başaran ilk insan olan Hezarfen Ahmed Çelebi, eserleri ile Avrupalı birçok mimara ilham kaynağı olan önemli başyapıtların mimari Mimar Sinan, tarım endüstrisi ve bitkiler konusunda çok önemli makineleri ve mekanizmaları geliştiren mühendislik dehaları El-Cezeri gibi Türk ve İslam Medeniyetine ait birçok önemli bilim adamının buluşları sergilenen eserler arasında.

Hazine Sizin Olsun

Altınçağ’da Bilim Sergisi, ziyaretçilerine sunduğu icatlar, keşifler ve gözlerden saklanan tarihin gerçekleri ile Türk-İslam Medeniyeti’ndeki bilimsel ve kültürel hazineyi, onları görmek isteyen insanlara verebilmeyi amaçlıyor.

Türk-İslam Medeniyetlerin büyük bilim dehalarını tanıma ve insanlığa kattıkları yüksek değeri görme fırsatının sunulacağı bu sergiyle, genç nesillerin yüksek ideal ve ufuklara sahip olmalarının önü açılması düşünülmektedir. Geçmişteki başarılarımızın ziyaretçilere aktarılması ile günümüzde de bu başarıların sağlanması ve yaşadığımız zamanın Biruni’lerine, İbn-i Sinalarına, Mimar Sinanlarına bunun ilham olması beklenmektedir.

Türk-İslam Bilim Tarihi’nin Tozlu Sayfalarında Bu Sergi İle Gezinin!

Tamamen yerli materyaller ve mühendislik kullanılarak hazırlanan Altınçağ’da Bilim Sergisi, başka hiçbir yerde olmayan tasarımları sayesinde dünya çapında en kapsamlı içeriğe sahip sergilerden birisi. Eğitici ve öğretici yapısının yanı sıra; son teknoloji kullanılarak üretilen simülasyonlar ile 7. ve 16. Yüzyıllar arasında yaşamış Türk-İslam Medeniyetine ait bilim insanlarının buluşları ve eserleri, bir ay süreyle Sivas Kongre Müzesi bahçesinde ziyaretçilerini bekliyor.